Dnes je 08.08.2020, svátek má Soběslav,  

MKZJES » novinky

JIŘÍ JURÁŠ: NEJSEM PŘÍZNIVCEM KULTURY ZADARMO. MĚLA BY VYCHOVÁVAT A DĚLAT NAŠE ŽIVOTY KRÁSNĚJŠÍMI

JIŘÍ JURÁŠ: NEJSEM PŘÍZNIVCEM KULTURY ZADARMO. MĚLA BY VYCHOVÁVAT A DĚLAT NAŠE ŽIVOTY KRÁSNĚJŠÍMI

První rok ve funkci ředitele Městských kulturních zařízení v Jeseníku má za sebou Jiří Juráš. Jak se daří kultuře v srdci Jeseníku a vůbec jsme zeptali v minirozhovoru...

 

Rok práce za Vámi, co se podařilo a nepodařilo?


To je dost těžká otázka hned na začátek. Z našeho pohledu plánu pro letošní rok se spousta věcí podařila, ale i nepodařila. Tak to je. Je potřeba vědět, že například z pohledu diváka se nové nápady budou objevovat postupně v delším časovém horizontu. Vše má svůj čas. Jak jistě víte, budujeme, rekonstruujeme možná malinko více na úkor samotné produkční a tvůrčí práce. Tým je jen jeden a musíme se s tím poprat. Výsledek ale za námi je vidět, což mě těší.

 

K té programové části..je něco co byste vyzdvihnul v kalendářním roce 2016?


Rozhodně březnový koncert kapely Kryštof, který přinesl mnoho nej a rekordně se zapsal do historie kultury v hudební části u nás. Například nejvíce techniky, nejbohatší scéna, nejrychleji prodané vstupenky atd. Ale jsou i další věci, které bych rád uvedl. Zaznamenali jsme třetinový nárůst zájmu u taneční kurzů pro mládež, které se tak vrátily do Pentagonu. A co mi udělalo velkou radost, získáváme diváky na nedělní divadelní pohádky, kde zájem vyskočil o 2/3. V průměru chodilo okolo 50 diváků, nyní jsme na nějakých 150. Poslední představení vidělo okolo 200 diváků. Jen tak dál..

 

Registrujete větší zájem o kulturní dění všeobecně?


Myslím, že ano. S tím jsem i přišel do funkce, že je potřeba ve všech odvětvích získávat nové diváky. Navzdory tomu, že návštěvník zaznamenal, byť nepatrné zdražení. To je dáno tím, že ceny pořadů rostou, lidé se pak na nás škaredě koukají, ale pokud jim chceme nabídnout zajímavé tituly, musíme respektovat ceny na trhu. Navíc já nejsem zastáncem kultury zadarmo obecně. Kultura není samozřejmostí, obejdeme se bez ní. Její úloha spočívá v tom, že dělá naše životy krásnějšími, proto i vstupné je výchovným prvkem. Možná by se i dalo říct, že návštěvnost jde ruku v ruce s ekonomickým růstem.


Jak to vypadá s knihovnou? Teď je trošku klid po pěšině..


Spíš bych řekl klid před bouří. Výsledek česko-polského projektu nás příliš nepotěšil, protože jsme byli výrazně kráceni v investiční části. Podařilo se nám ale také paralelně podat projekt do iROP do kapitoly komunitních center jako „pojistku". Jen pro upřesnění v obou projektech se počítá s umístěním knihovny v zadním traktu Divadla Petra Bezruče. Probíhá finále projektové dokumentace včetně všech povolení. Dohodneme se s vedením města, jak budeme postupovat. Pokud by vše dopadlo, jak si všichni přejeme v létě by se mohlo začít budovat. Držte pěsti, projekt je skvělý a byla by velká škoda ho nerealizovat. Knihovna si jej opravdu zaslouží..


Ještě bych se vrátila k úvodu a zeptal se na to nepopulární..co se tedy nepodařilo?

 

Už jsem se bál, že se nezeptáte (smích). Máme skluz s možností nákupů vstupenek online a platby kartou na našem webu. Jde o hodně složitou věc, kterou je potřeba testovat, aby se odstranily případné veškeré potíže, které by mohly nastat. Systém bude náš, čili jde o hodně sofistikovanou záležitost. Myslel jsem si, že to zvládneme už v létě loňského roku, ale nestalo se tak. Stále se na tom pracuje. Věřím, že se vše brzy podaří a do jara vše pojede.

 

Co přinese letošní rok?


No to bych taky rád věděl (smích). Ale vážně..Jak známo město Jeseník letos slaví 750 let od první písemné zmínky a o tom bude celý rok. Samozřejmě vše se odrazí od finančních prostředků. Uvidíme, jak budeme úspěšní v grantech, ale myslím, že je na co se těšit. Na konkrétní akce, které se připravují se lidé mohou podívat již nyní na našem webu www.mkzjes.cz v sekci připravujeme, samostatnou kapitolu akcí k výročí má i web města www.jesenik.org. Doufejme také, že bude přát i počasí, plánujeme hodně venkovních aktivit i ve spolupráci s ostatními subjekty.


Co říci závěrem?


Rád bych moc poděkoval lidem za přízeň v loňském roce a pozval je na kulturu v našem městě i v letošním roce. Bude to stát za to! Dále bych rád poslal velké díky svému týmu. Je to kolektivní práce a dobré výsledky stojí na dobrém pracovním týmu. V neposlední řadě je potřeba poděkoval městu za dlouhodobou podporu. Čeká nás rok se šťastnou sedmičkou na konci, tak snad...

 

(ptala se DK)

 

Archiv článků

Podporují nás

Naše weby

          Klasika Viva      Taneční studio Lenky Bachové Informační portál o kulturních, sportovních, vzdelávacích a společenských akcích nejen ze Slovenska.     Priessnitzovy léčebné lázně a.s.   Turistický informační portál ...v Centru pivních vynálezů Alfreda Beernitze. U nás můžete po vzoru našeho slavného pivního génia, vynálezce Malého piva a Minipivovaru, zakusit svět pivních pokusů, alchymie a nových objevů. To vše a mnohem více u nás v srdci tajemných Jeseníků... Helios Jeseníky Bezpečnostní agentura ČECHYMEN Minipivovar Jeseník Hotel Slunný dvůr Středisko rozvoje kultury, o.s. Jesenický týdeník www.wazy.cz - tisk, reklama, produkce Hotel Slovan Taneční škola In Dance Martin Kasík Blue-s club Jeseník Základní umělecká škola Jeseník Soukromá základní umělecká škola - taneční s.r.o. Jesenické noviny

Městská kulturní zařízení Jeseník
28. října 880/16, 790 01 Jeseník, Česká republika

 

zpět na začátek stránky

generuje eCulture, realizace GIBOX, s.r.o.
(c) Copyright MKZ Jeseník 2010. Všechna práva vyhrazena.